Loading color scheme

Zastosowanie zbrojeń kompozytowych w budownictwie

Zbrojenia kompozytowe, dzięki swej wysokiej wytrzymałości, są chętnie wykorzystywane w konstrukcjach budowlanych. Szerokie zastosowanie wiąże się przede wszystkim z ich właściwościami. Poznaj zalety i korzyści wykorzystywania prętów kompozytowych w budownictwie.

Podział i właściwości zbrojeń kompozytowych

Kompozyt jest materiałem składającym się z dwóch składników o różnych właściwościach. Klasyfikacja prętów kompozytowych uwzględnia:

- podział ze względu na zastosowanie surowca - pręty szklane, bazaltowe, aramidowe oraz węglowe

- podział ze względu na rodzaj osnowy - osnowa metalowa lub niemetalowa (ceramiczna lub polimerowa)

- podział ze względu na rodzaj fazy zbrojącej:

- pręty zbrojone włóknami ciągłymi lub krótkimi

- pręty zbrojone cząsteczkami

Zbrojenia kompozytowe są tak samo wytrzymałe jak zbrojenia stalowe, jednak są tańsze i wygodniejsze w eksploatacji. Są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji. Ich największą zaletą jest wysoka wytrzymałość na rozciąganie. W budownictwie największe zastosowanie znajdują pręty proste, gięte oraz siatki

Zastosowanie w budownictwie

Pręty kompozytowe najpowszechniej wykorzystywane są do sprężania elementów betonowych. Redukują one ciężar konstrukcji i zmniejszają grubość betonu. Są wytrzymałe w trudnych warunkach atmosferycznych, dzięki czemu sprawdzą się przy konstrukcjach inżynierskich wodnych, które  narażone są na działanie czynników środowiskowych. Zbrojenia kompozytowe są również odporne na ciecze o agresywnym działaniu na stal. Te właściwości chętnie są wykorzystywane przy budowie zbiorników przemysłowych oraz oczyszczalni ścieków. Sprawdzą się również w obiektach rolniczych, budynkach laboratoryjnych oraz infrastrukturze przydomowej.