Loading color scheme

Cechy wytrzymałościowe prętów kompozytowych z włókna szklanego

Włókno szklane to materiał powstający ze stopionego szkła dodatkowo impregnowanego żywicą. Ten bardzo mocny i odporny na korodowanie materiał, znalazł zastosowanie m.in. w budownictwie, do tworzenia wytrzymałych prętów kompozytowych. Czym się one charakteryzują i dlaczego cieszą się rosnącą popularnością?

Metoda produkcji prętów kompozytowych

W przypadku rur, kształtowników oraz prętów, które znajdują zastosowanie w budownictwie, wytwarzane są one za pomocą metody ciągłej, określanej także mianem pultruzji. Zbrojenia dokonuje się za pomocą taśm, które łączone są za pośrednictwem lepkiego preparatu, a następnie nawijane na szpile. Następnie materiał zostaje umieszczony w naczyniu z żywicą, która ma działanie impregnujące. Ostatnim etapem jest ulokowanie elementu w tłoczniku, mającym za zadanie utwardzić żywicę i nadać przedmiotom pożądany kształt.

Wytrzymałość prętów kompozytowych z włókna szklanego

Pręty wykonane z kompozytów mają bardzo wiele cech sprawiających, że są konkurencyjnym rozwiązaniem dla tych wykonanych ze stali. Wskazuje się, że są one średnio dwukrotnie mocniejsze, przy jednocześnie prawie dziewięciokrotnie niższej masie aniżeli przy zbrojeniu stalowym. Ma to wymierne korzyści, a jedną z nich jest możliwość znaczącego obniżenia kosztów transportu i ułatwienia załadunku oraz rozładunku, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim przy dużych inwestycjach. Wytrzymałość prętów z kompozytów sprawia również, że ich trwałość jest nawet trzykrotnie dłuższa niż w przypadku stali, w szczególności w środowiskach agresywnych. Odgrywa to dużą rolę m.in. przy inwestycjach związanych z infrastrukturą drogową, a także w budownictwie wodnym. Tam są one narażone na działanie soli, środków odladzających i kwasów, z którymi zdecydowanie gorzej radzą sobie zbrojenia stalowe.

Pręty kompozytowe z włókna szklanego, pomimo tego, że cechują się zdecydowanie lepszymi parametrami pod względem wytrzymałości aniżeli stal, wcale nie są od niej droższe. Dlatego ich zakup to doskonała inwestycja dla firm i osób prywatnych, ceniących sobie najwyższą jakość, solidność i długowieczność stosowanych w budownictwie technologii.