Loading color scheme

Pręty kompozytowe do zbrojenia betonu - zalety

W budownictwie coraz częściej korzysta się z prętów do zbrojenia betonu. Jest to stosunkowo świeże i innowacyjne rozwiązanie. Korzysta się z niego przy żelbetowych elementach płytowych, fundamentach, a także zwykłych słupach i palach. Szerokie zastosowanie prętów jest spowodowane między innymi niskimi kosztami produkcji, w porównaniu do ich tradycyjnych, stalowych odpowiedników. Ale to tylko jedna z wielu zalet prętów kompozytowych.

Gdzie korzysta się z prętów kompozytowych?

Zastosowanie prętów kompozytowych wiąże się z kilkoma korzyściami. Wielu inwestorów i inżynierów się o tym przekonało. Produkt ten doskonale sprawdza się w budownictwie drogowym, specjalistycznym budownictwie inżynieryjnym, żelbetowych konstrukcjach objętościowych oraz inżynierii hydrotechnicznych. Jest to spowodowane między innymi tym, że takie pręty są niemal dwukrotnie bardziej wytrzymałe od stalowych zbrojeń przy tej samej średnicy. Co więcej, jest ona nawet 9 razy lżejsza od stali, co wpływa na koszta transportu i ułatwia realizację prac na placu budowy. 

Oznacza to, że przy wykorzystaniu zaledwie połowy średnicy kompozytowych zbrojeń, można otrzymać ten sam rezultat, co przy zastosowaniu stalowych prętów. Należy wspomnieć, że koszt produkcji tego materiału jest o wiele niższy, dzięki czemu koszta związane z produkcją są o wiele niższe. Dzięki specjalnemu materiałowi, pręty te są odporne na korozję, a dodatkowo nie wpływają negatywnie na beton. Co więcej, kompozyt zachowuje swoje właściwości techniczne nawet przy skrajnie niskich i wysokich temperaturach. Należy wspomnieć, że produkt ten jest bardziej ekologiczny od stalowych prętów, ponieważ jego żywotność jest nawet trzykrotnie dłuższa i prognozowany czas użytkowania to nawet 80 lat.